Kiełkowanie rzeżuchy rezedolistnej
Piątek 10 lutego 2012Jednym z zadań postawionych przed Żywym Bankiem Genów jest ocena żywotności nasion rzadkich i zagrożonych gatunków rodzimej flory. Prace te polegają między innymi na ocenie w warunkach laboratoryjnych udziału w próbie nasion, tych, które są zdolne do skiełkowania i wytworzenia prawidłowo rozwijających się roślin.
Aby maksymalnie ujednolicić warunki kiełkowania stosuje się urządzenia zwane kiełkownikami. Podstawowym elementem kiełkownika jest płyta do kiełkowania, na której umieszcza się nasiona. Na płycie rozkłada się podłoże z papieru filtracyjnego w kształcie krążków, na nim rozmieszcza się nasiona.
W celu zabezpieczenia podłoża i ułożonych na nim nasion przed wysychaniem krążki przykrywa się szklanymi lub plastikowymi kołpakami. Podłoże, na którym rozłożone są nasiona nawilżane jest bez przerwy za pomocą sączków (knotów), które zwisając przez otwory w płycie kiełkownika sięgają do umieszczonej pod nią wanny z wodą. Urządzenie jest całkowicie zautomatyzowane - utrzymuje stałe warunki termiczne i świetlne kiełkowania, co pozwala maksymalnie uniezależnić warunki kiełkowania od otoczenia.
Na podstawie prowadzonych obserwacji można ocenić jaki procent stanowią nasiona prawidłowo kiełkujące, kiełkujące nieprawidłowo i nieskiełkowane oraz określić energię kiełkowania, czyli procentowy udział nasion, które skiełkowały prawidłowo w krótkim czasie. Celem tych działań jest opracowanie metodyki hodowli wybranych gatunków roślin. Prawidłowo wykiełkowane nasiona przenosi się do podłoża i dalej hoduje.
siewki rzeżuchy rezedolistnej
siewka arniki górskiej
korzonek arniki górskiej