Leśny Bank Genów w Kostrzycy - kolejny etap w podróży naszych szyszek
Wtorek 1 lutego 2011Zbiór zakończyliśmy dobrym jak na „możliwości” naszych sosen wynikiem 52 kg szyszek. Zważone i zaetykietowane szyszki zostały przewiezione do Leśnego Banku Genów w Kostrzycy. Jednostka ta od 1996 roku prowadzi działalność polegającą na gromadzeniu oraz długotrwałym przechowywaniu zasobów genowych: drzew, krzewów oraz roślin zielnych.
Nasze szyszki trafiły do jednego z działów LBG - Zespołu Organizacji Zbioru i Tworzenia Zasobów. Zaraz po przyjęciu szyszki są poddane wstępnemu doczyszczaniu. Należy pozbyć się wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń (gałązek, igliwia, itd...) oraz szyszek zdeformowanych czy też niewyrośniętych. Szyszki umieszczane są w skrzyniach metalowych z perforowanym dnem, zaopatrzonych w indywidualne etykiety informujące o gatunku, dacie przyjęcia, pochodzeniu oraz masie.
Tak przygotowane szyszki są przewożone są do hali wstępnego przechowywania materiału nasiennego. Tam pozostają w stanie zamkniętym do momentu poddania ich dalszym procesom. Zablokowany proces otwierania się szyszek jest osiągnięty przez obniżenie temperatury do granic 3 – 5oC oraz podwyższenie wilgotności krążącego w hali powietrza (75-85%).
Kolejnym etapem procesu technologicznego jest pozyskiwanie nasion z szyszek. W naturze, po dojrzeniu i podeschnięciu szyszek ich łuski nasienne i okrywowe rozchylają się i uwalniają nasiona.
W LBG Kostrzyca do tego celu służą:
• szafa wyłuszczarska,
• odsiewacz nasion z otwartych szyszek.
W szafie łuszczarskiej szyszki umieszczane są w skrzyniach z dnem z siatki metalowej o oczkach mniejszych od wielkości wyłuszczanych nasion. Dzięki regulacji temperatury oraz nieustannej cyrkulacji stale osuszanego powietrza w cyklu zamkniętym, szyszki podsychają, łuski nasienne otwierają się i uwalniają nasiona.
Podczas suszenia szyszki nie podlegają ruchowi rotacyjnemu, nie ma więc możliwości wytrząśnięcia nasion z szyszek. Do tego celu służy odsiewacz nasion, którym jest bęben stalowy z perforowanym płaszczem. Podczas obrotów bębna nasiona są wytrząsane z szyszek i przez otwory płaszcza wpadają do skrzyni na nasiona, a puste szyszki trafiają do kosza zsypowego na odpady.
Wyłuszczone nasiona są uskrzydlone. Należy je odskrzydlić, doczyścić i przeseparować, do tego celu są używane urządzenia nazywane separatorami.
Tak przygotowane nasiona będą „oczekiwać” na wiosenny wysiew.
hala wstępnego przechowywania materiału nasiennego
prezentacja pracy odsiewacza nasion
szafy wyłuszczarskie
szyszki sosny z jednej z szuflad szafy wyłuszczarskiej