Rok z życia Karkonoskiego Banku Genów
Piątek 4 stycznia 2013W zeszłym roku napisaliśmy podsumowanie z ostatnich 12 miesięcy życia Karkonoskiego Banku Genów w Jagniątkowie. W związku z dużą ilością pracy wykonanych w roku 2012 nie możemy narzekać na brak informacji godnych do zamieszczenia w rocznym sprawozdaniu.
Przede wszystkim rok 2012 był kolejnym rokiem realizacji programu „Ochrona najcenniejszych gatunków flory – Żywy Bank Genów Jagniątków”. Był to również czas wytężonych prac podejmowanych poza KBG. Nie sposób szczegółowo omówić wszystkich ponieważ wykraczałoby to poza ramy tego krótkiego sprawozdania, postaramy się więc przybliżyć tylko najistotniejsze z nich.
Wiosna to przede wszystkim czas związany z rozmnażaniem roślin. Początkiem kwietnia przeprowadziliśmy prace hodowlane polegające na szkółkowaniu (doniczkowaniu) sadzonek drzew i krzewów leśnych. Nie wgłębiając się w szczegóły należy zaznaczyć, że w trakcie dwóch cykli szkółkowania (szkółkowanie wiosenne oraz jesienne) zadoniczkowaliśmy przeszło 100 tys. sadzonek drzew i krzewów leśnych. Rozmnażaliśmy również liczne gatunki roślin zielnych.
Szczególnie dużo
czasu poświęciliśmy na adaptację torfowiska – przeprowadzono
siew kilku gatunków turzyc, wełnianek i wełnianeczek a także
posadzono charakterystyczne dla torfowisk krzewinki, jak: borówki ,
żurawina czy modrzewnica zwyczajna. W czasie tych prac mogliśmy
liczyć na pomoc i zaangażowanie uczniów TL w Sobieszowieodbywających w naszej jednostce praktyki zawodowe.
Kolejnym ważnym przedsięwzięciem było założenie Ogrodu Karkonoskich Ziół i Krzewów przy Centrum Informacyjnym KPN w Karpaczu, gdzie wprowadziliśmy ponad 150 gatunków roślin, głównie leczniczych.
Wiosna i lato ubiegłego roku były czasem realizacji ogródka skalnego - alpinarium - o powierzchni niemal 2 arów. Po adaptacji terenu przystąpiliśmy do wykonania pierwszych nasadzeń.
W trosce o uskrzydloną część fauny i drobne ssaki zebraliśmy obfity plon nasion gatunków biocenotycznych – czereśni, czeremchy, kaliny koralowej czy też bzu posłużą one do produkcji sadzonek, które po wysadzeniu na uprawach zwiększą atrakcyjność siedlisk leśnych. Zebraliśmy także nasiona wielu gatunków roślin zielnych, głównie z obszaru Śnieżnych Kotłów, Kotła Łomniczki a także karkonoskich torfowisk.
Nasiona czeremchy skalnej
Nasiona skalnicy śnieżnej i gęsiówki alpejskiej
Zbiór nasion brzozy karpackiej
Pobieranie ziemi ze Żlebu Bazaltowego
Obserwacje szaroty drobnej
Ukoronowaniem działań o charakterze edukacyjnym było seminarium oraz warsztaty dendrologiczne na PWSZ w Wałbrzychu. Na ogół działań edukacyjnych składają się również wydarzenia takie jak cyklicznie prowadzone zajęcia z edukacji przyrodniczej wśród zróżnicowanych grup wiekowych, począwszy od przedszkolaków a skończywszy na studentach uczelni przyrodniczych.
Nauka szkółkowania sadzonek
Opowieści o owadach
Zajęcia na sztucznym torfowisku
W maju mieliśmy przyjemność gościć na terenie szkółki uczestników międzynarodowej konferencji naukowej Current technologies of forest seeds treatment” organizowanej przez Leśny Bank Genów w Kostrzycy.
Nasze stoisko prezentujące wybrane gatunki roślin leczniczych było jedną z atrakcji pierwszego „Dnia Laboranta” organizowanego przy Centrum Informacyjny KPN w Karpaczu.
Zajęcia edukacyjne w czasie "Dnia Laboranta"
Jak co roku praktyki zawodowe na terenie KBG odbywali zarówno studenci kierunków przyrodniczych jak również uczniowie Technikum Leśnego z Sobieszowa.
Praktyczne i ciekawe wnioski przyniósł kolejny rok badań z zakresu adaptacji gatunków górskich do zróżnicowanych warunków oświetlenia prowadzonych pod kierownictwem i merytoryczną opieką dr hab. Piotra Robakowskiego. Uzyskane w trakcie obserwacji wyniki stanowią przyczynek do ciekawych prac naukowych.
Tak w wielkim skrócie wyglądał rok z życia naszej jednostki. Najważniejsze jest to, że Karkonoski Bank Genów cały czas rozwija się i ewoluuje, a rozpoczęty rok 2013 z całą pewnością będzie obfitował w ciekawe wydarzenia. Dołożymy wszelkich starań, żeby nasza praca przysłużyła się Ojczystej Przyrodzie oraz dostarczyła Państwu wielu pozytywnych doznań. Zapraszamy Państwa do odwiedzenia Karkonoskiego Banku Genów oraz do zapoznania się z treścią naszej strony internetowej, gdzie na bieżąco opisujemy zarówno szczegóły naszej pracy jak również ciekawe informacje o charakterze przyrodniczym.