Wiosna na szkółce
Środa 30 marca 2011Z dniem 21 marca zawitała do nas kalendarzowa wiosna. Jednak już od pewnego czasu możemy zauważyć jej pierwsze oznaki fenotypowe, czyli takie, które są zależne od zewnętrznych warunków pogodowych.
Z zimowego snu wybudzają się zwiastuny wiosny: śnieżyce, krokusy czy zawilce. Ich żywe barwy radośnie kontrastują z pozostałą po zimie szarzyzną zamarłej wegetacji. Możemy zauważyć pylące kwiatostany topól i wierzb.
Na pierwsze obloty wyruszają pszczoły i trzmiele zachęcone pojawieniem się wiosennych kwiatów. Pszczoły zbierają pyłek kwiatowy do usytuowanych na ich odnóżach specjalnych koszyczków i „przy okazji” zapylają kwiaty.
Z południa powracają do swoich gniazd strudzeni wędrowcy - migrujące ptaki.
Wiosna to również czas intensywnych prac szkółkarskich, takich jak: szkółkowanie sadzonek, siew oraz prace pielęgnacyjne wykonywane w klonowych archiwach genetycznych jodły pospolitej.
Już wkrótce okres, przez który teraz przechodzimy, zwany zaraniem wiosny (przedwiośniem) przejdzie w kolejną fazę fenologiczną - wczesną wiosnę (pierwiośnie), charakteryzującą się prawdziwą „eksplozją” żywej zieleni oraz kwitnieniem drzew owocowych.
Zawilec gajowy Anemone nemorosa
Krokus wiosenny Crocus vernus
Krokus wiosenny Crocus vernus