Z wizytą w Ogrodzie Roślin Leczniczych Plewiskach
Piątek 25 listopada 2011Ogród Roślin Leczniczych Instytutu Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich w Plewiskach koło Poznania powstał w 1946 roku w starym parku dworskim z XIX wieku. Założony został z inicjatywy prof. Wacława Strażewicza - nestora polskiego zielarstwa. Zajmuje on powierzchnię około 3ha i położony jest na równinnym terenie.
W Ogrodzie zgromadzono około 1500 taksonów, z czego ponad 400 stanowiło przedmiot szczegółowych badań z zakresu aklimatyzacji, hodowli, uprawy i fitochemii, a także było podstawą do opracowywania gotowych form leku roślinnego.
Prowadzone tu prace mają na celu gromadzenie kolekcji roślin leczniczych i przyprawowych oraz dostarczanie materiałów do badań nad lekami roślinnymi.
W Ogrodzie Roślin Leczniczych w Plewiskach wydzielono następujące działy:
Dział Systematyki Roślin obejmujący 416 gatunków i służący do celów dydaktycznych. Ma on na celu zapoznanie zwiedzających z podziałem systematycznym roślin leczniczych i zawartymi w nich związkami czynnymi.
Dział Doświadczalnych Upraw Próbnych składający się z około 500 taksonów. Pozwala on na prowadzenie badań z zakresu nasiennictwa, nasionoznawstwa, rytmów rozwojowych i uprawy roślin oraz oceny wartości surowców dla ziołolecznictwa. Znajdują się tu między innymi efektowne gatunki roślin objęte ochroną prawną np. miłek wiosenny, arnika górska, dyptam jesionolistny.
Dział Drzew i Krzewów obejmujący ponad 200 gatunków, wśród których wiąz szypułkowy i sosna czarna zostały uznane za pomniki przyrody.
Dział Roślin Szklarniowych składający się z około 400 taksonów roślin leczniczych i ozdobnych. Wśród nich uwagę zwracają rośliny pustynne (kaktusy i inne sukulenty).
W zbiorach Ogrodu znajduje się około 10 000 arkuszy zielnikowych, 20 000 próbek nasion oraz kolekcja surowców zielarskich. W Ogrodzie prowadzi się szkolenia z zakresu zielarstwa i ziołolecznictwa dla fitoterapeutów, homeopatów, studentów, plantatorów oraz innych osób zainteresowanych roślinami leczniczymi.
Kierujący jednostką doktor Waldemar Buchwald przybliżył specyfikę pracy i zadania wykonywane w Ogrodzie, nawiązana współpraca zaowocuje wymianą doświadczeń z zakresu metodyki hodowli roślin i przechowalnictwa nasion.
Kolekcja nasion